Başkan Mahçiçek Dünya Okuma Günü’nde Mesaj Yayımladı

Onikişubat BelediyeBaşkanı Hanefi Mahçiçek, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü nedeniyle mesajyayımladı. Başkan Mahçiçek, “görevegeldiğimiz ilk günden beri söylediğim bir şey var. Önceliğimiz eğitim. Okumanınne denli önemli olduğunu bildiğimiz için biz bu yolda yürüyor ve ilerliyoruz”dedi ve sözlerine şöyle devam etti.

Eğitim alanında yaşanan sorunlaradikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıylaUNESCO tarafından 8 Eylül günü "Dünya Okuma Yazma Günü"olarak kabul edilmiştir. 1967yılından bu yana her yıl farklı ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanan"Dünya Okuma Yazma Günü" ile başta kadın ve kız çocukları olmak üzereherkesin okuma bilinci kazanması amaçlanmaktadır. Okumabilincini kazanmış bireyler yaşadığı dünyayı ve toplumu daha iyi anlıyor,çözümler üretiyor, iletişim becerilerini geliştirerek sosyal hayata daha kolaydahil olabiliyor. Okumanınönemini hepimiz biliyoruz ve bunu çocuklarımıza aşılamak için Belediye olarakhizmetler üretiyoruz.  “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor” projesiile her yıl 70-80 bin kitabı 5’li setler halinde, il genelinde Milli EğitimMüdürlüğümüz ile işbirliği içerisinde öğrencilere dağıtıyoruz.Önceki yıllarda 2,5milyon okuma oranına ulaştığımız projemizi bu yıl da gerçekleştireceğiz. Herfırsatta karşılaştığımız çocuklarımıza ve gençlerimize, kıymetli şair veyazarlarımızın kitaplarından hediye ediyoruz ki, hem edebiyat dünyasınıtanısınlar hem de okumanın, bilgi dünyalarını geliştirmenin ne denli önemliolduğunu anlasınlar. Okumaklaaralarında engel olmasın diye kırsal mahallelerimizde yaşayan çocuklarımıza “7 Güzel Adamın Şehrine 7 Okul” diyerekçıktığımız yolda 5 okulumuzu yurtlarıyla beraber tamamlayarak Milli EğitimMüdürlüğümüze teslim ettik.  İlçe merkezinde7 adet, kırsalda60 adet Bilgi ve Kültür Evi ile vatandaşımıza hizmetveriyoruz. Kırsalda bulunan Kültür Evlerimiz ihtiyaca göre, taziye evi, çokamaçlı salon, etüt merkezi ve ders çalışma ortamları olarak kullanılabiliyor.Merkezde ne varsa kırsalda o da olsun mantığıyla kırsal mahallelerimize de eğitimyuvalarımızı taşıdık. Sosyal Etkinlik Merkezlerimizdeücretsiz olarak verdiğimiz üniversite hazırlık kurslarımızla, gençlerimizinüniversiteye gitme yolunda yanlarında olduk. Sınava giren öğrencilerimizde%81’lik başarı oranıyla birçok gencimizin hayalini gerçekleştirmesine vesile olduk. 

Kitaplar Devletten, Çanta Ve Kırtasiye SetiOnikişubat Belediyesi’nden” sloganıyla heryıl ilkokula başlayan tüm 1. sınıf öğrencilerine okul çantası, beslenmeçantası, suluk ve kırtasiye setinden oluşan eğitim paketimizi hediye ediyoruz.Bu yıl 8 bin çanta ve kırtasiye seti ile toplamda, 78 bin çanta vekırtasiye seti hediye etmiş olacağız.

İlk emrin“oku” olduğu dinimizce, kendini okumak, tabiatı okumak, yaşananları okumak ve dünyayıokuyarak varlığımızla ait olduğumuz yere değer katmak bilincini hepimizedinmeliyiz.”